Sołectwo to pomocnicza jednostka gminy. Organem wykonawczym sołectw jest sołtys, zaś organem stanowiącym i kontrolującym - zebranie mieszkańców danego sołectwa. Sołtysa wspiera rada sołecka, którą także wybiera zebranie wiejskie. Do obowiązków sołtysa należy reprezentacja sołectwa i zwoływanie zebrań mieszkańców. Sołtys dokonuje także poboru podatków rolnego i leśnego oraz uczestniczy w sesjach Rady Gminy.
Sołtys - Małgorzata Jurkiewicz
Pudłowiec
82-450 Stary Dzierzgoń
Radna Gminy Stary Dzierzgoń - Agnieszka Jankiewicz
Pudłowiec
82-450 Stary Dzierzgoń
Rada Sołecka
1. Sylwia Nowakowska
2. Sylwia Budka
3. Agata Jurkiewicz
Lipiec-wieś w Polsce na Powiślu (niem. Lippitz) położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń nad rzeką Dzierzgoń. W skład sołectwa wchodzą miejscowości.
- Lipiec,
- Pudłowiec,
- Kołtyniany,
- Królikowo,
- Pogorzele.
- Państwo Polska
- Województwo pomorskie
- Powiat sztumski
- Gmina Stary Dzierzgoń
- Liczba ludności (2006) 160
- Strefa numeracyjna (+48) 55
- Tablice rejestracyjne GSZ
Pudłowiec (niem. Paudelwitz)
wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń. Wieś wchodzi w skład sołectwa Lipiec.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.
Wieś wzmiankowana w dokumentach z roku 1563, jako folwark szlachecki na 9 włókach. W roku 1782 we wsi odnotowano 4 domy, natomiast w 1858 w 5 gospodarstwach domowych było 57 mieszkańców. W latach 1937–39 było 97 mieszkańców.
W roku 1973 jako majątek Pudłowiec należał do powiatu morąskiego, gmina Stary Dzierzgoń, poczta Myślice.
Kołtyniany (niem. Kolteney)
wieś w Polsce, na Powiślu, nad Dzierzgoniem, w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń, wchodzi w skład sołectwa Lipiec.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.
Wieś wzmiankowana w dokumentach z roku 1285, jako wieś pruska (później jako wieś szlachecka) na 11 włókach. Pierwotna nazwa Coltenyn. W roku 1782 we wsi odnotowano 9 domów (dymów), natomiast w 1858 w 12 gospodarstwach domowych było 86 mieszkańców. W latach 1937-39 było 425 mieszkańców. W roku 1973 jako kolonia Kołtyniany należały do powiatu morąskiego, gmina Stary Dzierzgoń, poczta Myślice.
Królikowo (niem. Königsee) - mała osada w Polsce na Powiślu położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń w pobliżu zawieszonej linii kolejowej Malbork-Małdyty nad rzeką Dzierzgoń. Osada wchodzi w skład sołectwa Lipiec. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.
Wieś wzmiankowana w dokumentach z roku 1305, jako wieś czynszowa na 40 włókach (potem jako folwark szlachecki). Pierwotna nazwa wsi brzmiała Konygisze. W roku 1782 we wsi odnotowano pięć domów (dymów), natomiast w 1858 w czterech gospodarstwach domowych było 77 mieszkańców. W latach 1937-39 było 62 mieszkańców. W roku 1973 wieś należała do powiatu morąskiego, gmina Stary Dzierzgoń, poczta Stare Miasto.
Na mapie z 1966 zaznaczonych jest kilka domów, usytułowanych wzdłuż drogi. W 2009 r. (oraz na mapach z lat 90. XX w.) nie widać zabudowań. Śladem po osadzie jest jedynie drewniana kapliczka zawieszona na starym, przydrożnym dębie oraz zarastające pastwiska nad rzeką Dzierzgoń. Przebiegająca w pobliżu linia kolejowa (Dzierzgoń -Myślice) została niedawno całkowicie rozebrana a część betonowych podkładów ułożono na fragmencie drogi w kierunku na Lipiec.
Pogorzele – mała wieś w Polsce na Powiślu położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń. Wieś wchodzi w skład sołectwa Lipiec.
W roku 1973 jako majątek Pogorzele należały do powiatu morąskiego, gmina Stary Dzierzgoń, poczta Stare Miasto. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.
Dzierzgoń (rzeka) -(niem. Sorge)
rzeka na Powiślu i na Żuławach Elbląskich. Bierze swój początek na wysokości 125 m n.p.m. Przepływa przez obszary Pojezierza Iławskiego i depresję Żuław, uchodząc do jeziora Druzno. Rzekę Dzierzgoń można - ze względu na jej charakter- podzielić na dwa odcinki. Odcinek wysoczyznowy, kręty o szybkim przepływie i dużym spadku. Natomiast poniżej miasta Dzierzgoń rzeka wyrównuje swój bieg i znacznie zmniejsza prędkość przepływu, stając się typowym ciekiem nizinnym płynącym w wałach przeciwpowodziowych. Długość: 45 km.
2024 roku